İç Mimar nedir? Ne iş yapar?

İç mimar nedir?

Bir iç mimar, evleri ve kamusal alanları tasarlayan bir profesyoneldir. Mimar olmak için mimarlık alanında lisans derecesine sahip olmanız gerekirken, İç mimar olabilmek için öncelikle bu konuda eğitim almış olmak gerekir. Özel ve devlet üniversitelerinde 4 yıl eğitim veren İç Mimarlık bölümünden mezun olan kişiler iç mimar olabilirler.

Bir iç mimarın üç ana sorumluluğu vardır:

tasarlamak, tavsiyede bulunmak ve yönetmek. İlk görev, bir binanın mekansal düzenini ve boyutunu amacına uygun hale getirmeyi içerir; örneğin, bir muhasebecinin mobilyalarını barındırmak için daha az mobilyası olan bir doktordan daha büyük bir ofise ihtiyacı olacaktır. Dikkate alınması gereken diğer unsurlar, binanın yanı sıra döşeme ve aydınlatma gibi iç kaplama detaylarını da içerir.

 

Bir iç tasarımcı (veya iç mimar), evlerin, ofislerin ve diğer iç mekanların dekorasyonu ile çalışan kişidir. İlgili faaliyetler, bir oda için bir konsept veya tasarım geliştirmeyi içerebilir; uygun malzemeleri satın almak; alan planları oluşturmak; kumaş ve boya rengi örneklerinin toplanması; müteahhitleri denetlemek; mobilya ve demirbaşların doğru şekilde kurulmaları için nihai yerlerine teslim edilmesi; harika görünmeleri ve birlikte uyumlu bir şekilde çalışmaları için tüm bitmiş ürünlerin düzenlenmesi, yeniden düzenlenmesi ve eski haline getirilmesi; lamba, vazo vb. aksesuarların seçimi; bir alan için en iyi pencere uygulamasının türünün belirlenmesi (perdeler/perdeler/panjurlar/gölgeler); mobilyaların nereye yerleştirileceğine karar vermek gibi. Böylelikle bulunduğu mekanı güzelleştirir.

Share